Kuinka voimme auttaa?

Yhteystiedot

info@astanga.fi
050 565 1414 (whatsapp/tekstarit)
Puhelinpäivystys ti–pe klo 14-15
Jos emme pysty vastaamaan, lähetä sähköposti tai tekstiviesti.

Astanga alkeet 1/2

Tiistai 16.06.2026

18:20-19:30, Annankatu - alasali

Astanga alkeet 1/2

Alkeet 1/2 -tunti on ohjattu astangajoogan tunti, joka on suunnattu oppilaille, joilla on jo hieman kokemusta astangajoogasta.

Tunti sopii alkeiskurssin käyneille, tai niille, jotka haluavat kerrata astangajoogan perusteita lyhyemmän harjoitustauon jälkeen.

Tunti sijoittuu tasojen Alkeet 1 ja Alkeet 2 välimaastoon, ja sillä harjoitellaan myös joitakin Alkeet 2 -tason asentoja ja tekniikoita.

Tunnin sisältö:

Tunti alkaa istuen tehdyillä hengitys- ja bandhaharjoituksilla, jotka valmistavat kehon ja mielen harjoitukseen. Asanaharjoitus käynnistyy aurinkotervehdyksillä (A ja B-sarjat), joita seuraavat perinteisen vinyasan mukaisesti kaikki Alkeet 1 -tason asennot. Tunnilla harjoitellaan lisäksi joitakin Alkeet 2 -tason asentoja, jotka voivat vaihdella eri tunneilla. Loppuliikkeisiin sisältyy hartiaseisontoja (sarvangasana ja halasana) sekä uttana padasana. Tunti päätetään risti-istunnassa tehtävään hengitysharjoitukseen (padmasana-sarja) ja rentoutukseen.

Huomioitavaa:

Kerro opettajalle, kun tulet ensimmäistä kertaa tunnille, jotta saat tarkempaa opastusta tunnin uusien asentojen harjoittelussa.

Hyödyt:

Alkeet 1/2 -tunti kehittää fyysistä kestävyyttä ja kehon liikkuvuutta sekä oikean vinyasa-tekniikan hallintaa. Tunti tarjoaa haasteita, mutta myös mahdollisuuksia syventää omaa joogaharjoitusta turvallisesti ja asteittain. Säännöllinen harjoittelu kehittää keskittymiskykyä ja auttaa vähentämään stressiä.

Tunnin ohjaaja

Meri Takkinen

Meri Takkinen

Meri on opiskellut astangajoogaa 2000-luvun alkupuolelta alkaen, ja saanut perehdytyksen ohjaamiseen opettajaltaan Steve Dwelleyltä asuessaan Santa Barbarassa, Kaliforniassa. Merillä on tausta tanssijana, sairaanhoitajana ja kääntäjänä. Hän on myös opiskellut Itä-Aasian tutkimusta sekä buddhalaisia traditioita Aasiassa ja Yhdysvalloissa. Meri opettaa astangajoogaa sekä äiti-vauva -joogatunteja.

"Jooga ja meditaatioharjoitus ovat olleet aina arkeani kannattelevia voimia. Synnytyksen jälkeisen tunnin opettamiseen sain inspiraation oman harjoitukseni muututtua lapsen saannin myötä. Tämä sai minut perehtymään eri kehollisiin haasteisiin, joita synnytys, imettäminen ja hormonimuutokset voivat aiheuttaa naisille, sekä siihen miten haasteet voidaan huomioida harjoituksessa ja tukea palautumista kokonaisvaltaisemmin länsimaisessa kulttuurissamme. Tähän lähestymistapaani on vaikuttanut muun muassa joogaohjaaja Catherine Middlebrooksin uraauurtava työ. Äitiyden myötä myös yhteisö ja tuen jakaminen ovat nousseet minulle tärkeiksi teemoiksi."

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat ensimmäisenä tiedon tarjouksista, tulevista joogatunneista, retriiteistä ja hyvinvoinnin vinkeistä suoraan sähköpostiisi.