Astanga alkeet 1 easy
Alkeet 1 easy -tunneilla tutustumme helpotettuun versioon tavanomaisesta Alkeet 1 -tunnista. Tunti toteutetaan astangan alkeiskurssin ohessa. Tunnin hinta 10 krediittiä - 23€/20€.
Tunnilla keskitytään keskivartalon hallintaan, hengitystekniikkaan sekä astangajoogan alkeissarjan asentojen harjoitteluun lempeällä ja saavutettavalla tavalla.
Kenelle sopii?
Jos olet käynyt vinyasa- tai flow-joogan peruskurssin tai perinteisen astangan alkeiskurssin, mutta koet tavanomaisen alkeet 1 -tunnin vielä liian haastavaksi. Tunti sopii kaikille, jotka kaipaavat lempeän rauhallista lähestymistapaa kevennetysti liikunnalliseen astangajoogaan.
Tunnin sisältö:
Tunti alkaa istuen tehdyillä hengitys- ja bandhaharjoituksilla, jotka auttavat valmistautumaan tulevaan harjoitukseen. Asanaharjoitus aloitetaan aurinkotervehdyksillä (A-sarja), joiden jälkeen siirrymme varsinaisiin jooga-asentoihin. Tunnin asentoharjoitus rakentuu kolmesta osiosta: seisomasarjasta, istumasarjasta ja loppuliikkeistä. Kunkin osion asentoja harjoitellaan perinteisen vinyasa-menetelmän mukaisesti, jossa hengitys ja liike yhdistyvät. Tunti päätetään risti-istunnassa tehtävään hengitysharjoitukseen ja loppurentoutukseen.
Huomioitavaa:
Tämä tunti on lempeä tapa tutustua astangajoogan perusasioihin ja luoda vakaa pohja liikkunnallisen joogan harjoittelulle. Osallistujia kannustetaan keskittymään oman kehon tuntemuksiin ja hengitykseen harjoituksen aikana.
Hyödyt:
Alkeet 1 Easy -tunti kehittää joogahengitystä ja vahvistaa kehoa. Tunnilla harjoittelemme keskittymisen ja läsnäolon tekniikoita.
Säännöllinen harjoittelu auttaa purkamaan stressiä, parantaa yleistä hyvinvointia ja tuo hyvän mielen.
