Kuinka voimme auttaa?

Yhteystiedot

info@astanga.fi
050 565 1414 (whatsapp/tekstarit)
Puhelinpäivystys ti–pe klo 14-15
Jos emme pysty vastaamaan, lähetä sähköposti tai tekstiviesti.

Astanga alkeismysore

Sunnuntai 16.08.2026

16:15-17:15, Annankatu - yläsali

Astanga alkeismysore

Yksilöllistä astangaharjoittelua kannustavassa pienryhmässä.

Tunnin drop-in hinta on
- 90 min - 13 krediittiä (29€/26€)
- 60 min - 10 krediittiä (23€/20€)
Tunneille käyvät myäs joogakoulun krdiitit ja anytimekortit.

Astangan alkeismysoretunti tarjoaa rauhallisen ja helposti lähestyttävän tavan tutustua mysoreharjoitteluun. Pienryhmässä jokainen tekee omaa astangajoogan harjoitusta oman hengityksen tahdissa ja itselleen sopivalla tavalla opettajan antaessa henkilökohtaista ohjausta tilanteen ja tarpeen mukaan.

Sinun ei tarvitse muistaa astangan harjoitussarjaa ulkoa, vaan voit käyttää sarjan opaspaperia oman maton vieressä.

Mysoreharjoittelun lähtökohtana ei ole tietyn asennon tai harjoitussarjan suorittaminen sellaisenaan, vaan opettajan kanssa voidaan etsiä asennoista ja liikkeistä omaan kehoon sopivia vaihtoehtoja, joiden avulla kukin voi rakentaa astangaharjoitusta vähitellen ja turvallisesti.

Henkilökohtaista ohjausta pienryhmässä

Astangan alkeismysoressa harjoitusta mukautetaan harjoittelijan tarpeisiin sopivaksi. Henkilökohtainen ohjaus auttaa löytämään omasta harjoituksesta mielekkään, kannustavan ja vähitellen kehittyvän kokonaisuuden.

Harjoituksia voidaan helpottaa, lyhentää tai soveltaa esimerkiksi liikkuvuuden, voiman tai senhetkisen voinnin mukaan. Toisaalta harjoitteista voidaan kokeilla myös vaativampia, voimaa ja liikkuvuutta kehittäviä variaatioita, tai opetella myös uusia jooga-asentoja sitä mukaa kun voima ja jaksaminen kehittyvät.

Tunnilla voidaan näin ottaa paremmin huomioon erilaisia kehollisia vaivoja, kipuja tai liikerajoituksia. Kerro niistä opettajalle ennen harjoitusta, jotta voitte yhdessä löytää tilanteeseesi sopivia tapoja harjoitella. Tarvittaessa asento voidaan korvata toisella harjoitteella tai jättää pois.

Tunti sopii sinulle, jos haluat:
• aloittaa mysoreharjoittelun matalalla kynnyksellä
• löytää omalle kehollesi sopivia variaatioita astangan harjoituksista
• huomioida harjoittelussa jäykkyyttä, liikerajoituksia tai muita kehollisia vaivoja
• rakentaa vähitellen itsenäistä ja itsellesi sopivaa astangaharjoitusta.

Tervetuloa mukaan alkeismysoren harjoituksiin!

Tunnin ohjaaja

Ursula Aaltonen

Ursula Aaltonen

Ursula tutustui astangaan vuosituhannen vaihteessa ja aloitti säännöllisemmän harjoittelun vuonna 2007. Avustamisen Annankadulla ja koulun kesäretriiteillä hän aloitti 2009. Ursula on avustanut myös Petri Räisäsen retriiteillä Thaimaassa Koh Makilla ja Intiassa Goalla. Koulun opettajien lisäksi hän on opiskellut mm. Eddie Sternin kanssa. Viime vuosina Ursula on käynyt säännöllisesti harjoittelemassa Intian Mysoressa Sharath Joisin opissa. Keväällä 2019 hän sai Sharathilta KPJAYI:n opetusluvan (level 2).

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat ensimmäisenä tiedon tarjouksista, tulevista joogatunneista, retriiteistä ja hyvinvoinnin vinkeistä suoraan sähköpostiisi.